Antoine de Saint-Exupéry - Malý Princ

6. srpna 2011 v 13:09 | M. |  Čtenářský deník
Prostředí: poušť na Zemi, různé planetky


Děj:
Knihou nás provádí letec, který havaroval v poušti a snaží se opravit své letadlo. Nejprve vypráví o svém dětství, ve kterém nebyla dospělými chápána jeho umělecká díla. Na poušti k němu přistoupí človíček s žádostí o kresbu beránka. Dají se do řeči a malý princ vypráví o své planetě, která je malinká a nacházejí se na ni tři sopky a jedna květina, o kterou se princ stará. Poté vypráví o své cestě na okolní asteroidy za poznáním.

Na prvním žil král, jenž vládl všemu, stále něco nařizoval a vyžadoval poslušnost. Na druhé planetě bydlel domýšlivec, který viděl ve všech lidech obdivovatele. Měl velký klobouk, aby mohl zdravit a slyšel jenom chválu. Na další planetě žil pijan, který pil, aby zapomněl, že se stydí za to, že pije. Na čtvrté planetě bydlel byznysmen. Stále jen počítal hvězdy, které mu patřily. Na páté planetě byl lampář a svítilna. Tu jednou za minutu rozsvěcoval a zhasínal, neboť den zde trval pouze minutu. Přesto byl pro prince jediný, který se nezabýval sám sebou. Předposlední šestou planetu obýval zeměpisec čekající na badatele, kteří by mu popsali krajiny. Také poradil malému princi, aby navštívil Zemi. Sedmou planetou byla tedy Země. Zde potkal hada, květinu, zahradu plnou růží a lišku, která k němu přilnula a nechala se ochočit. Poté narazil ještě na výhybkáře a obchodníka. Potom společně naleznou studnu a malý princ mluví o odjezdu domů. Proto pošle letce zpět k letadlu, které se podaří opravit a následující den odcestuje a zůstane po něm jen tělo.

Hlavní postavy:
Malý Princ - nevinný, citlivý, milující, upřímný, starostlivý
Letec (autor) - samotářský, dospělý, ochranářský

Tematický plán:
Celkové téma: různé vlastnosti dospělých
Hlavní téma: postava malého prince
Vedlejší téma: postava letce

Jazyk:
Personifikace, ich-forma, autobiografie, retrospektiva

Můj pohled na knihu:
Tato knížka se mi velice líbila svým pohádkovým dějem, kde i přes nenáročnost děje byla zachycena spousta zajímavých a poučných myšlenek, nad kterými by se měl každý zamyslet. Autor klade důraz na přátelství a také na to, že bychom si měli vážit věcí, které nám příjdou samozřejmé. Používá k tomu teda popis lidí, ze kterých bychom se měli ponaučit. Myslím, že při každém přečtení této knihy nás napadne něco jiného, nějaké jiné přirovnání a význam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama